Saç Dökülmesi

 

Saç dökülmesi, genetik yatkınlık, hormonal ve besinsel faktörler, hamilelik, sistemik hastalıklar, ilaçlar, stres, depresyon ve deri hastalıklarına bağlı olarak gelişen bir sorundur. Sağlıklı olan saç derilerinde ortalama 100 bin adet saç teli bulunur. Yetişkinlerde tarama ve yıkanmaya bağlı olarak günde ortalama 100-150 saç telinin dökülmesi normal kabul edilir. Yılda 3 kez tekrarlayabilen saç dökülmesi, 2 ay kadar sürer. Dökülmeyi tetikleyici faktörler bulunup tedavi edildikten 6-12 ay içerisinde saç yapısı normale döner.

 

Saç Dökülmesi Neden Olur?

 

Her saç telinin ortalama 4-6 yıl ömrü vardır. Bu sürenin sonunda yavaş yavaş dökülmeye başlar. Saç dökülmesinin nedeni erkeklerde ve kadınlarda farklılık gösterir. Bunların başında genetik faktörler gelir. Erkeklerde görülen saç dökülmesi genellikle genetik ve kroniktir. Yaş ilerledikçe kellik oluşur. Genetik saç dökülmesi kadınlarda da görülür. Sedef, egzama, mantar ve liken gibi deri hastalıkları saç dökülmesine neden olur. Düzenli ve dengeli beslenmemek, karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmek ve tek tip beslemek saçı etkileyip dökebilir. Yine, vücutta B12, D vitamini,  folik asit, biotin, demir, çinko gibi vitamin ve mineraller düşükse saç beslenemez ve dökülür. Adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, aşırı kilo alımları gibi hormonal sorunlar saç dökülmesine neden olur. Doğum kontrol hapları, zayıflama hapları, insülin direnci ve diyabet ilaçları ile kemoterapi süreci saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alır.

 

Saçınızı Kökten Uca Kadar Besleyin

 

Saç dökülmesi, nedeni tespit edildikten sonra etkili şampuan ve serum gibi besleyiciler ile kolayca tedavi edilebilir. Vichy Dercos Shampooing Energisant Saç Dökülmesine Karşı Tamamlayıcı Şampuan, kadın ve erkeklerde saç dökülmelerine karşı mükemmel bir tamamlayıcıdır. Saç dökülmesine karşı Aminexil ve PP/B5/B6 vitaminlerini içeren bu tamamlayıcı şampuan, saçları kökten uca kadar besler, güç ve canlılık kazandırır.

 

Saç dökülmelerine karşı olan molekül Aminexil'in özel bileşimi ve 5 aktif içerikle geliştirilen Vichy Aminexil Clinical 5 Serum, saç derisindeki mikro dengesizliği azaltarak dayanıklılığını artırır. Besleyici ve onarıcı Vichy Termal Su bileşimi içeren bu ürün,  6 hafta boyunca her gün 1 şişe olarak uygulanır. Hipoalerjeniktir, yağlı ve yapışkan bir his bırakmaz, çabuk kurur.

 

Babe Saç Dökülmesine Karşı Losyon, saçın yağ dengesini sağlamaya yardımcı olur. Saç köklerine sabah, akşam uygulanan bu losyon, yağlı değildir, iz bırakmaz ve durulanmaz. Etkili bir sonuç için Babé Energising Shampoo ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.

 

Prozinc Plus Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan, içeriğinde bulunan Trichogen ve Saw Palmetto'nun ikili etkisi sayesinde saç dökülmesini azaltır. Saç derisinin sebum kontrolünü sağlar, ayrıca içeriğindeki biotin sayesinde saç dökülmesini önleyerek saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını destekler. Protein yapısındaki Phytokeratin sayesinde saçın zamanla tarama, fön, hava kirliliği ve güneş ışınları nedeniyle kaybettiği elastikiyet ve canlılığı geri kazanmasını sağlar. Dermatolojik olarak test edilen ve paraben içermeyen bu şampuan,
ıslak saça dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanır ve ılık su ile durulanır.

 

Saç dökülmesine karşı etkili bakım ürünleri için ecza360’ı ziyaret edebilir, güvenli alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.Önemli Uyarı!
Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.