Diş Protez Yapıştırıcılar

 

Diş kayıplarından sonra imdadımıza yetişen protez dişler bazen zorluklar çıkarabilir. Özellikle total protez kullanan kişilerde en sık şikayet edilen konu protezin çenede durmayıp sürekli düşüyor olmasıdır. Böyle durumlarda elbette hekim yardımcı olacak ilave tedavilerde bulunur. Fakat kimi zaman sevdiğiniz yemekleri yerken ya da konuşurken protezin ağzınızda hareketlendiğini görebilirsiniz. Diş protezi yapıştırıcıları işte bu anlarda yardıma koşar. Toz veya krem şeklinde edinebileceğimiz yapıştırıcılar piyasada kolaylıkla temin edilebilir.

 

Diş Protez Yapıştırıcıların Avantajları Nelerdir?

 

Diş protez yapıştırıcılarının avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 
  • Kolay kullanımı, suda çözünebilmesi gibi avantajları vardır.
  • Hem proteze hem dokuya yapışabilir ve bu sayede protezin yerinde kalmasına olanak sağlar.
  • Protezin tutuculuğunu ve stabilitesini artırarak daha güçlü ısırma özelliği kazandırır.
  • Sosyal alanlarda protez kullanan kişilerin konuşurken daha rahat hissetmesini sağlayarak özgüvenlerini artırır.
  • Protezi kullanmaya yeni başlayanlar için alışmayı kolaylaştırır.
  • Yapıştırıcı, yemeklerin protez ile diş eti arasına girmesini engelleyerek koruyucu bir bariyer görevi üstlenir.
  • Kimi yapıştırıcıların özel içerikleri protezin dokuları tahrişini önleyerek yüksek konfor sağlar.
  • Yapıştırıcının tat aroması içermemesi yemeklerin tadını alabilmek için ideal bir özelliktir.
 

Bazı durumlardaysa diş protez yapıştırıcılarının kullanımı tavsiye edilmez. Ciddi anlamda uyumsuz olan protezler örnek verilebilir. Bu durumda hekime muayene olmak ilk tercih olmalıdır. Ya da ağız içi yara, yetersiz hijyen, ürünün içeriğine bağlı alerji gibi durumlar söz konusuysa yine yapıştırıcı kullanılmamalı ve hekime muayene olunmalıdır.

 

Diş Protez Yapıştırıcılarını Nasıl Kullanırız?

 

Diş protez yapıştırıcılarını kullanmadan önce protez iyice temizlenip kurutulur. Daha sonra protezin dokuyla temas edecek yüzeyine yapıştırıcı krem uzun bir çizgi halinde sürülür, damak için orta bölgeye iki şerit daha sürülebilir. Bölümlü protezler için de çift şerit halinde yapıştırıcının sürülmesi talimatlar arasındadır. Yapıştırıcının protezin kenarlarından taşmamasına özen gösterilir. Ağız içi de aynı şekilde suyla çalkalanıp temizlenir. Sonrasında protez ağza yerleştirilerek birkaç saniye bastırılır ki iyice yerine otursun. Günlük bir kez protez yapıştırıcısının kullanımı uygun görülür. Protezi çıkarırken önce ağzı suyla çalkalamak ve çıkardıktan sonra yapıştırıcı artıklarını fırça yardımıyla temizlemek önemlidir.

 

Fixodent, Aktident ve Corega markalarına ait diş protez yapıştırıcılarını ecza360’tan hemen sipariş verip güvenle kullanabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.Önemli Uyarı!
Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.