Diş Protez Temizleyiciler

 

Dişlerin hayatımızdaki önemini göz önüne alırsak protez dişler konusunda ne kadar hassas olmamız gerektiğini de kavrarız. Protezler hayatımızı kolaylaştırıyor evet ama ya iyi bakılmazsa? Protez dişlerde de tıpkı kendi dişlerimiz gibi plak birikimi, diş taşı oluşumu, lekelenmeler görülebilir. Bakterilerin yayılımı diş eti iltihaplarına, ağız kokusuna ve protez kayıplarına varan sonuçlar doğurabilir. O halde tıpkı kendi dişimiz gibi fakat bu sefer diş protez temizleyicilerini kullanarak protezlerimizi temizlemeli, bakımını sağlamalıyız. Bu bakımların günlük ve sürekli yapılması ağız ve diş sağlığımız için oldukça önemlidir.

 

Protez Dişler Nasıl Temizlenir?

 

Protez dişlerimizin bakımını ve dezenfeksiyonunu yapmak için birkaç araçtan söz edebiliriz. Hareketli protezlerin temizliğine bakacak olursak öncelikle protez temizleyici tabletlerden söz edebiliriz. Protez, tableti içine attığımız ılık su dolu bir kap içinde, firmanın talimatı üzerine, belirtilen süre boyunca bekletilir. Sonrasında protez durulanır ve diş protezi için edindiğimiz özel fırçalarla diş macunu kullanmadan sadece su altında güzelce fırçalanır.

 

Diş macunu protezde aşınmalara ve çiziklere sebebiyet verebildiğinden önerilmez. Sonrasında protez muhakkak durulanmalı ve kullanılmadığı süre boyunca su dolu temiz bir kapta saklanmalıdır. Su ne çok sıcak ne çok soğuk olmalı ve protezi tamamen içine almalıdır. Aksi takdirde protezde ısı sebepli deformasyonlar ve susuz kalması sonucu çatlaklar görülebilir. Ertesi gün tekrar kullanımı öncesi bir tur durulanması tavsiye edilir.

 

Sabit protezi olan bireyler de tıpkı kendi dişleri gibi günde iki kez dişlerini fırçalayarak diş ipi kullanmalıdır. Sabit protezin gövde bölümü için özel üretilen diş ipleri ve arayüz fırçaları bulunur. Gerek hareketli gerek sabit protezler için diş protez temizleyicilerinin kullanımı protezin ömrü ve sağlığı açısından hekimler tarafından önemle tavsiye edilir.

 

Diş protez temizleyici tabletlerin proteze zarar vermeyecek, renk kaybına, çiziğe, aşındırmaya sebep olmayacak içerikte olması önemlidir. Bazı solüsyonlar beyazlatıcı, leke çıkarıcı özellikleri açısından ön planda olabilir. Kullanıcının istekleri doğrultusunda en uygun seçim yapılabilir. Kullanım sonrasında solüsyon tekrar kullanılmaz, hemen dökülmelidir.

 

Aktident ve Corega markalarına ait diş protez temizleyicilerini ecza360’tan hemen sipariş verip güvenle kullanabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.Önemli Uyarı!
Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.