Bronzlaştırıcılar

 

Her konuda olduğu gibi güneşlenme konusunda da toplumsal bilinçlenme söz konusu. Çekici bir bronzluk için saatlerce şezlongda uzananların sayısı gittikçe azalıyor. Trend olan koruyucu ürün kullanarak gölgede güneşlenme. Öte yandan bronzluk hala popülerliğini koruyor. Bu noktada kozmetik firmalarının ar-ge çalışmalarına hız verdiklerini görüyoruz.

 

Bronzlaşma Nedir?

 

Güneş ışınları tüm canlılar için yaşamsal önem içerir. Doğru zamanda ve doğru süre güneşlenmek D vitamini sentezi için gereklidir. Güneş ışınlarının bağışıklık sistemi için destekleyici olduğu biliniyor. Öte yandan uzun süreli ve kontrolsüz güneş ışığı teması sağlık için önemli tehditler oluşturmakta.

 

Vücudumuz güneş ışığına maruz kaldığında sağlıklı hücrelerini korumak için pigment üretimini hızlandırır. “Melanosit” adı verilen bu pigmentler, cilt hücrelerinin etrafını sararak çoğalmaya devam ederler. Sonuç olarak cildimizin rengi koyulaşır ve bronzlaşma meydana gelir.

 

Sağlıklı Bronzlaşma Nasıl Sağlanır?

 

İstenilen bronzluğa kavuşmada cilt rengi önemlidir. Beyaz tenlilerin bronzlaşması uzun sürer ve etkisi çabuk geçer. Esmer tenlilerde süreç daha hızlıdır ve 6-7 ay kadar kalıcılık söz konusudur. Bu süreçte cildin yaşlanma etkilerinden korunması ve ışıltısını devam ettirmesi beklenir. Kıpkırmızı bir cilt, deride su kabarcıkları ve yanıklar bronzluğun faturası olmamalıdır. Bu nedenle:

 
 • Güneş ışınlarının en az zararlı olduğu 11-15:00 saatlerinde güneşlenmelidir.
 • Güneşlenme, 20 dakikayı geçmemelidir.
 • Güneş koruyucu ürün desteği faydalıdır.
 • Ürünler, temiz cilde güneşlenme öncesi, ince tabaka şeklinde sürülmelidir.
 • Deniz ve havuz suyu temasından sonra duş ve tekrar uygulama gerekir
 • Güneşlenirken, kaliteli güneş gözlüğü ve siperlikli şapka kullanılmalıdır.
 

Bronzlaşmak için yaygın olarak kullanılan bebek yağı ve bitkisel yağlar koruma faktörü içermediği için güvenlik sağlamaz. Yanık, keratoz, yüzeysel damar bozuklukları ve cilt kanseri riskini azaltmak için güvenilir bronzlaştırıcı ürünler tercih edilmelidir.

 

Bronzlaştırıcı Ürünlerin Özellikleri Nelerdir?

   

UVA koruma ve UVB karşıtı etkiye sahip bronzlaştırıcı kullanımı avantaj sağlar. Yüz ve vücuda uygulayabileceğiniz ürünlerin göz teması engellenmelidir. Bronzlaştırıcı ürünler:

 
 • Suya dayanıklıdır.
 • Nem ve mineral dengesini destekler.
 • Kolay uygulanır ve gözenekleri tıkamaz.
 • Yağlı ve yapışkan his bırakmaz ve kolay arındırılır.
 • Yaşlanma karşıtı bakım sağlar.
 • Cildi besler, nemlendirir ve leke oluşumunu engeller.
 

İlave içerikler eklenerek yoğun ve uzun etkili bronzlaşma sağlanır. Su, kum ve havlu teması sonrası uygulama tekrarlanmalıdır. Bu süreçte sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi göz ardı edilmemelidir.

 

Siz de bronzlaştırıcı ürün arayışında iseniz ecza360’ın “güneş ürünleri” kategorisini incelemenizi tavsiye etmek isterim. Doğal bronzluğu optimize eden, güvenli ürünleri hemen sipariş ederek çekici bir bronzluğa kavuşabilirsiniz.Önemli Uyarı!
Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.