Arayüz Fırçaları

 

Diş ve diş eti hastalıklarının ilk durağı ara yüzler olduğu için temizliği de kilit nokta önemi taşır. Bizler dişlerimizi, diş etlerimizi ve dilimizi etkin bir şekilde fırçalayıp temizledikten sonra sıra ara yüzlere gelir. Bunun için diş ipleri ve arayüz fırçaları kullanılır. Hangisini ne zaman tercih edelim diyorsanız öncelikle diş fırçası, diş ipi ve sonrasında arayüz fırçası uygulanması en idealidir. Eğer dişleriniz birbirine sıkıca bağlı yani arada mesafe yok denecek kadar ise diş iplerini kullanmanız faydalı olacaktır. Dişlerin aralarında bir mesafe söz konusuysa ya da diş eti çekilmesi, kemik kaybı gibi diş eti sağlığında bir problem varsa diş ipleri bizlere çok yardımcı olamaz. Ve devreye arayüz fırçaları girer.

 

Arayüz fırçalarının dişler arasında ileri geri hareketlerle uygulanması ara yüzde biriken plağın uzaklaşmasında oldukça etkilidir. Diş fırçası kullanımından sonra yapılması tavsiye edilir ve yapıldıktan sonra ağız muhakkak suyla çalkalanır. Yere paralel şekilde ufak titreşim hareketleriyle dişler arasına sokup çıkarılır. Özellikle ortodontik tedavi gören bireylerde, sabit protezi veya implantı bulunan kişilerde diş fırçasının ulaşamayacağı noktalara girmesi açısından mutlaka önerilir.

 

Arayüz Fırçaları Nasıl Seçilir?

 

Ağız ve diş sağlığımız için altı ayda bir diş hekimini ziyaret etmemiz gerekir. Bu ziyaretler sırasında hekiminiz size ve dişlerinize en uygun arayüz fırçalarını tavsiye edecektir. Çeşitli markaların farklı kalınlıklarda kendi skalaları olan fırçaları vardır. Bu kalınlıklar dişler arasındaki mesafeye göre seçilip alınır yani seçim kişiden kişiye  farklılık gösterir. Örneğin iki diş arasına 0,4 mm kalınlığında bir arayüz fırçası girebilirken 1,5 mm kalınlıklı fırça giremeyebilir. Bu tamamen iki diş arası açıklığın müsaade ettiği ölçülere bağlıdır.

 

Uygun ebatlarda olmayan fırça kullanımı diş etine zarar verip diş eti çekilmelerine sebep olabilir. Kalınlıkların yanında tuttuğumuz sap kısmının ergonomisi de önemlidir. Başlık ve sapın birleşiminin elastik olması yani eğilip bükülebiliyor olması arka dişlerin arasına ulaşmayı daha kolay hale getirir. Fırçanın tellerinin diş eti sağlığına ve kişiye zarar vermemesi, temizlenebilirliği de uygun fırçayı seçme kriterlerimizdendir.

 

Aktident ve TePe markalarına ait, size en uygun ebatlarda arayüz fırçalarını ecza360’tan hemen sipariş verip güvenle kullanabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Önemli Uyarı!
Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.